اطلاعاتی در رابطه با تاور کرین

آموزش اپراتوری تاور کرین
می 9, 2019
مراقبت ها و نکات ایمنی کار با تاور کرین
سپتامبر 5, 2019
 1. چرا ما از تاور کرین ها استفاده می کنیم؟

تاور کرین ها معمولا برای بلند کردن مصالح سنگین ساختمانی، تجهیزات ماشینی و سایر اشیا مربوط به مکان ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها معمولا کنار یا روی ساختمان هایی با موقعیت گیری دقیق برای تحمل بارهای سنگین قرار می گیرند. تاور کرین ها دارای دامنه کاری وسیع، ظرفیت بار بالا، انعطاف ارتفاعی و دامنه کاری (و غیره) بالایی می باشند. با این محاسن، استفاده از تاور کرین ها می تواند فشار کار را کم کند، دقت و کیفیت را بالا ببرد و زمان ساخت و ساز را کوتاه کند.

 1. تاور کرین خود افراز می تواند به صورت چارچوب کلی به سه قسمت تقسیم شود: تاور کرین سرکیتی، تاور کرین بدون سر و تاور کرین جیب لنگری
 • تاور کرین دارای سر کیتی

محاسن: نوع اولیه تاور کرین، تکنولوژی تکامل یافته و هزینه کم.

معایب: با سر سقفی تاور کرین، ارتفاع نصب بیشتر از سایر انواع تاور کرین خواهد بود؛ جیب باید بالا برود و به صورت کامل ثابت شود و به همین دلیل است که نصب و جداسازی و خارج ساختن آن از حالت نصب ظرفیت باری بالاتری از تجهیزات بالابری نیاز خواهند داشت که هزینه بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت. اختلاف ارتفاع بیشتری هنگام کار نزدیک با تاور کرین ها لازم است.

 • تاور کرین بدون سر

محاسن: جیب می تواند به صورت بخش به بخش و جداگانه طوری ثابت شود که نیاز به تجهیزات بالابری ممکن است کمتر از نوع تاور کرین سر کیتی باشد. جیب می تواند به راحتی جدا شود تا برای مکان ساخت و سازی که نیاز به جیب کاری با انعطاف بیشتری نیاز دارد مناسب باشد. بدون سر سقفی، ارتفاع تاور کرین کاهش یافته و مناسب کار با بسیاری از تاور کرین ها می شود. ساخت و ساز جیب طول عمر زیاد و امنیت بالایی دارد. هزینه نصب پایین تر از نوع سر کیتی می باشد. ساخت و ساز جیب طول عمر زیادی دارد و دارای امنیت بالایی می باشد. هزینه نصب پایین تر از نوع سر کیتی می باشد.

معایب: هزینه بیشتری نسبت به نوع سر کیتی تولید می شود.

 • تاور کرین جیب لنگری

محاسن: مناسب برای کار در فضای محدود و کار همزمان چند تاور کرین. به طور معمول ماکسیمم بار از سایر انواع بیشتر است و تاور کرین جیب لنگری هم برای برخی جاهایی که کار بیش از حد جیب در آن محیط کار مجاز نیست مناسب است.

معایب: هزینه این نوع تاور کرین نسبت به دو نوع دیگر تاور کرین یاد شده بیشتر است. هزینه نصب و جداسازی هم بسیار بالا هستند. چون جیب لنگری مکانیسم چرخ ندارد، روند کار هم بسیار کند است.

هر نوع تاور کرینی می تواند در انواع ایستگاهی، حرکتی و بالابر درونی تقسیم شود و برای شرایط کاری متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد.

 1. داده های لازم برای انتخاب یک تاور کرین

 • ارتفاع زیر قلاب (به اختصار در لاتین HUH)؛
 • دامنه کاری (طول جیب)؛
 • ماکسیمم بار؛
 • سقف بار
 • نوع مکانیسم (کنترل نرمال/ متناوب)؛
 • نوع تاور کرین (ایستگاهی/ بالابر درونی/ حرکتی، بدون سقف/ سرکیتی/ جیب لنگری)

مطالب زیادی در رابطه با تاور کرین وجود دارند که دانستن آن ها برای کار ساخت و ساز حرفه ای لازم است. این که شما محاسن و معایب چیزی را بسنجید و خواسته و شرایط خود را در نظر بگیرید، به تصمیم شما حتما کمک خواهد کرد. در صورتی که این مطالب برای شما مفید بود، به صورت هفتگی به این وبلاگ رجوع کرده و اطلاعات مربوط به تاور کرین های مختلف، اقسام و کارکرد آن ها را مطالعه کنید.

[تعداد: 3    میانگین: 4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *