در مورد تاور کرین ها بیاموزید

اطلاعات جدید تاور کرین ( قسمت دوم )
فوریه 14, 2019
تاور کرین چگونه بلند می شود؟
فوریه 28, 2019

استفاده، اقسام ابتدایی آن ها و جزئیاتشان

از روش های جدید ساخت و ساز معلوم است که مهندسین عمران و معماران در رقابت با یکدیگر برای ساخت آسمان خراش های بزرگ نقشه کشی می کنند. به عنوان فردی معمولی در شهری که جایی در این دنیا زندگی می کند، احتمالا می توانید نزدیک به بیست آسمان خراش در هر جهتی پیدا کنید. اما تا به حال در رابطه با ساختارهای بلندی که به نظر می رسد بالایشان یک جرثقیل قرار دارد فکر کرده اید یا در مورد ماهیت آن ها از خود سوال پرسیده اید؟
این ساختارها “تاور کرین” یا جرثقیل سقفی نام دارند و بسیار برای هر ساختمان جدیدی که بیش از مقدار مشخصی ارتفاع دارد مهم است. در حین اولین مراحل ساخت و ساز، این تاور کرین ها قسمت اصلی ساختمان هستند و برای کمک در ساخت و ساز ساختمان بسیار مهم می شوند و در نگهداری کارگران ساختمانی علاوه بر ساکنین شهر بسیار ایمن رفتار می کنند. این تاور کرین ها به طور مناسبی بالای ساختمان ثابت شده اند تا بتوانند به هر قسمت ساختمان به راحتی برای بلند کردن و انداختن مصالح دسترسی داشته باشند.

قسمت های ابتدایی یک تاور کرین

تاور کرین ها معمولا شامل قسمت های زیر می شوند:

پایه

این قسمت پایه تاور کرین را تشکیل می شود و قسمت بسیار مهمی است و این از آن جهت است که خط اتصال بین ساختار فولادی بلند و سقف ساختمانی بتنی را تشکیل می دهد. این قسمت می تواند به ستون فقراط بدن انسان تشبیه شود. ساختار فولادی تاور کرین به پد بتنی میخ شده است.

دیرک یا سقف

پایه به دیرک یا سقف متصل است که به تاور کرین طول آن را می بخشد. این دیرک یا سقف دارای گارد ریل هایی می شود که آسانسور را هدایت می کنند. این آسانسور به اپراتور و تکنیسین کمک می کند تا از پایه به اتاقک اپراتور و بازوی ماشین راه پیدا کنند.

واحد کششی

این قسمت واحد متحرک تاور کرین می باشد که قابلیت چرخشی نزدیک به سیصد و شصت درجه دارد. جرخش تاور کرین حول محور خود کشش نام دارد. این برآیندی است از ترکیب دنده های بزرگ و موتورهایی که به تاور کرین قابلیت کشش می دهند.
در بالای واحد کششی، تاور کرین سه قسمت دیگر نیز دارد:

جیب بلند افقی

می دانیم که جیب یکی از مهم ترین قسمت های جرثقیل است و در تاور کرین به صورت افقی کش می آید و چرخی را که به همراه بار به داخل و خارج مرکز تاور کرین حرکت می کند حمل می کند. پس این قسمت می تواند “بازوی فعال” تاور کرین نام بگیرد.

میزبان ماشین

این بخش هم هم ردیف جیب به صورت افقی قرار دارد و معمولا پشت مرکز تاور کرین کش می آید. این بخش میزبان موتور تاور کرین و سایر قسمت های الکترونیکی ای می شود که برای کار تاور کرین ضروری هستند. علاوه بر این ها، این قسمت تمامی دستگاه های امنیتی را برای عملکرد ایمن تاور کرین ترکیب می کند. این قسمت برای جلوگیری از ورود آب و همچنین برای مقابله با بادهای شدید طراحی شده است. این ها همچنین وزنه تعادل های بتنی بزرگی را ترکیب می کنند. هدف اصلی این وزنه های تعادل این است که در هنگام بلند کردن بار در بخش دیگر تاور کرین از راه جیب تعادل ایجاد کنند.

اتاقک اپراتور

اتاقک اپراتور به طور مناسبی و به طریقی جایگذاری شده که هیچ قسمت از عملیات تاور کرین نمی تواند جلوی دید آن را بگیرند. اتاقک شامل تقریبا تمامی تجهیزات لازم می شود و حتی گاهی اوقات وسایل راحتی نیز می توان در آن پیدا کرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *