تاور کرین چیست ؟

تاور کرین ها چگونه کار می کنند؟
سپتامبر 13, 2018
اطلاعات کلی درباره تاور کرین ها
سپتامبر 27, 2018

تاور کرین ها لوازمی هستند که در هر مکان بزرگ ساخت و ساز به صورت رایج از آن ها استفاده می شود. استفاده نکردن از آن ها بسیار غیرممکن به نظر می رسد و این از آن جهت است که آن ها معمولا چندین برابر بیشتر از 30 متر می تواند بالای سطح زمین بروند و همچنین از دو طرف نیز می توانند تا همین اندازه طول داشته باشند. کارکنان معمولا از تاور کرین ها برای بالا بردن فولاد، بتون و اجسام بزرگ مانند مشعل های استیلن و مولدها و انواع مختلفی از مصالح ساختمانی دیگر استفاده می کنند

وقتی به یکی از این جرثقیل ها نگاه می کنید، کاری که انجام می دهند تقریبا غیرممکن به نظر می رسد: چطور ممکن است نیفتد؟ چگونه چنین چیزی با این ارتفاع می تواند وزن هایی به این سنگینی را بالا ببرد؟ چگونه قابلیت این را دارد که به نسبت افزایش طول ساختمان افزایش طول پیدا کند؟ اگر تا به حال برایتان نحوه کار تاورکرین ها سوال شده است، پس به خواندن این مقاله ادامه دهید. در این مقاله جواب به این سوالات و حتی موارد بیشتری را می توانید پیدا کنید !

قسمت های مختلف یک تاور کرین

تمامی تاور کرین ها دارای قسمت های پایه ای یکسانی هستند :

  • پایه به یک پد بتنی بزرگ پیچانده شده که از جرثقیل حفاظت می کند.
  • پایه به یک دکل (یا برج) وصل می شود که باعث ایجاد طول مناسب در تاور کرین می شود.
  • به بالای دکل یک واحد انفجاری (یک چرخ دنده بزرک و موتور) متصل است که به جرثقیل امکان چرخش می دهد.
  • به واحد انفجاری جیب (یا بوم)، بازوی ماشین و وزنه های تعادل متصل هستند.
  • و اتاق راننده جرثقیل

 

بالای واحد انفجاری سه قسمت وجود دارد:

  • جیب افقی بلند (یا بازوی متحرک) که بخشی از جرثقیل است که بار را حمل می کند. یک گاری بارکس در کنار جیب حرکت می کند تا بار را به سمت داخل یا خارج مرکز جرثقیل حرکت دهد .
  • بازوی ماشین کوتاه تر که شامل موتورهای جرثقیل و قسمت های الکترونیکی و همچنین وزنه تعادل های بتونی می شود. بازوی ماشین شامل موتور گردان که بار را بالا می برد، الکترونیک های بازرسی که بار را جا به جا می کنند و دهل کابل می شوند. این توضیحات در شکل 4 قابل مشاهده هستند. موتورهایی که واحد انفجار را هدایت می کنند بالای چرخ دنده بزرگ واحد قرار گرفته اند.
  • و اتاق راننده جرثقیل

 

اگر یکی از این ها زمین می افتاد مشکل بسیار بزرگی بود. حال وقت پاسخ یه این سوال است که چه چیزی این ساختارهای غول آسا را ثابت و ایستاده نگه می دارد ؟

چرا این اجزا زمین نمی افتند؟

وقتی به یک تاور کرین بلند نگاه می کنید، کل داستان حیرت انگیز به نظر می رسد؛ چرا این ساختارها زمین نمی افتند؟ بخصوص از این جهت که هیچ نوع سیم محافظی ندارند. اولین عنصر برای ثبات یک تاور کرین یک پد بتونی بزرگ می باشد که شرکت ساخت و ساز هفته ها قبل از رسیدن جرثقیل آن را روی زمین می ریزد. پیچ لنگرهای بزرگی که در عمق این پد کار گذاشته می شوند از پایه جرثقیل حفاظت می کنند.
دکل روی این پایه محکم بنیان می شود. دکل یک ساختار شبکه ای بزرگ است که معمولا 3.2 متر مربع می باشد. ساختار مثلثی اعضای متقابل به دکل قدرت ثابت بودن را می دهد. بنابراین، این جرثقیل ها لزوما به زمین متصل شده اند تا ثبات آن ها قطعی باشد.
نهایتا برای این که جرثقیل به حداکثر طول خود برسد، شروع به “رشد” دادن خود می کند! کارکنان از یک بالابر که بین واحد انفجار و بالای دکل جا می گیرد استفاده می کنند.

[تعداد: 3    میانگین: 4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *