تاور کرین چیست و چگونه کار می کند؟

شناخت تاور کرین ها
آوریل 18, 2019
واقعا تاور کرین ها چگونه کار می کنند؟
می 2, 2019

همان طور که می دانید تاور کرین ها ماشین هایی بسیار رایج در هر محل ساخت و سازی هستند. بعید است که وارد محل کاری شوید و اثری از این جرثقیل های غول پیکر به چشمتان نخورد. ساختار این ماشین ها هم اصلا به صورتی نیست که به چشمتان نیایند و قطعا بلافاصله در صورت حضورشان، تشخیصشان خواهید داد. این جرثقیل ها معمولا تا حد بسیار بسیار زیادی در آسمان بلند می شوند و به همین مقدار هم از عرض کش می آیند. کارکنان مشغول به ساخت و ساز از تاور کرین ها برای بالا بردن فولاد، بتن و ابزار بزرگ مانند ژنراتورها و سایر مصالح ساختمانی استفاده می کنند.

سوال رایجی که برای خیلی از ما تا به حال پیش آمده این است که با این اوضاع چگونه می شود که این تاور کرین ها ر‌وی زمین نمی افتند و به راحتی به کار خود ادامه می دهند. واقعیت هم این است که زمانی که به یک تاور کرین با آن بلندی و ارتفاع نگاه می کنیم، همه چیز شگفت انگیز‌به نظر می رسد. چطور ممکن است که حتی ذره ای هم در شرف افتادن نیستند؟ مخصوصا با توجه به این که هیچ گونه سیم حفاظتی ای و به هیچ طریق ندارند.

اولین عنصر عامل ثبات یک تاور کرین پد بتنی بزرگی است که شرکت ساخت و ساز هفته ها پیش از رسیدن تاور کرین می ریزد. این پد معمولا ابعادی به صورت ۱۰ متر در ۱۰ متر در ۱.۳ متر (۴^۳۰^۳۰ فوت) و وزن حدود صد و هشتاد و دو هزار کیلوگرم دارد. ( چهارصد هزار پوند) میخ های لنگر بزرگ که درون این پد قرار گرفته اند از پایه تاور کرین محافظت می کنند.

قسمت های مختلف تاور کرین

تمامی تاور کرین ها لزوما سه بخش اصلی ذیل را شامل می شوند:

پایه تاور کرین به یک پد بتنی میخ می شود که از تاور کرین محافظت می کند.

پایه تاور کرین به یک دکل (یا سقف)، که به تاور کرین طول آن را می بخشد، متصل می شود.

متصل به بالای دکل واحد کششی وجود دارد -موتور و دنده- که به تاور کرین اجازه چرخش را می دهد.

تاور کرین ها چگونه رشد می کنند؟

کارکنان تاور کرین از یک جرثقیل متحرک برای نصب جیب و قسمت ماشینی استفاده می کنند و این اعضای افقی روی یک دکل ۱۲ متری (چهل فوتی) که شامل دو بخش دکلی می شود قرار می دهند. تاور کرین متحرک سپس این وزنه های تعادلی را اضافه می کند.

دکل از این پایه محکم بلند می شود. دکل یک ساختار بزرگ مثلثی است که به طور معمول ۳.۲ متر مربع (۱۰ فوت مربع) می باشد. این ساختار مثلثی به دکل کشش خود را برای صاف ماندن و ایستادن به صورت ثابت می دهد.

برای افراشته شدن تاور کرین به حداکثر طول خود، تاور کرین خود را به صورت ثانیه ای یک دکل رشد می دهد. این روند به صورت زیر می باشذ:

کارکنان یک وزنه را روی جیب آویزان می کنند تا در وزنه های تعادلی تعادل ایجاد کنند. کارکنان تاور کرین واحد کششی را از بالای دکل جدا می سازند. اپراتور تاور کرین از یک جرثقیل برای بالا بردن بخش دکلی ۲۰ فوتی دیگری در فضای خالی ایجاد شده استفاده می کند. زمانی که درست و در جای خود نصب شدند، تاور کرین ۲۰ فوت بلند تر خواهد شد.

زمانی که ساختمان ساخته شده و کار ساخت و ساز به پایان رسید و وقت آن رسیذ که تاور کرین پایین بیایذ، کل روند برعکس می شود. تاور کرین دکل خود را از حالت نصب خارج می سازد و سپس تاور کرین های کوچکتر بقیه را جدا ساخته و از نصب در می آورند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *